Modtag pakken næste dag ved bestilling før kl. 12:00

Sirenen virker – Nostalgi fra gemmerne

Kan du huske "Dus med dyrene"? Har du ikke rundet de 40 år endnu, ja så gør du nok ikke, men det var et yderst populært dansk tv-program med Poul Thomsen. I et af afsnittene blev vores sirene testet. Se den sjove video i artiklen.
Gnaversirenen i dus med dyrene

Kan du huske “Dus med dyrene” fra dengang vi kun have een TV kanal? Hvis ikke ja, så var det et yderst populært dansk tv-program, der kørte på DR fra 1980 til 1985, kendt og elsket for sin hyggelige formidling af dyreliv og natur. Programmet blev gjort ikonisk af værten og TV-legenden Poul Thomsen, der med sin rolige stemme og hunden Balder ved sin side, lærte danskerne om alle mulige slags dyr.

I et af programmerne var der fokus på problemer med skadedyr, som også dengang plagede mange danskere. Journalisterne valgte at teste vores Gnaversirenen til hus og her kan du se et sjovt lille indslag om hvordan det gik.

Poul Thomsen præsenterer tests af ultralydsskræmmere fra bl.a. Gnaversirenen og konklusionen er klar. Det virker!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Andre artikler i Viden & Nyt

Lommelygte lyser ind på et mørkt loft med isolering for at finde spor efter mus, rotter eller mår

Hvem larmer på loftet om natten? Sådan kender du forskel på mus, rotte og mår

Hører du lyde på loftet om natten, men ved ikke, hvad det er? Lær at kende forskel på mus, rotter og mår ud fra lyden, ekskrementerne, lugten og sporene, så du kan vælge den rigtige løsning.
hvordan virker ultralyd mod skadedyr

Sådan virker en ultralydskræmmer

Ultralyd er en dyrevenlig og giftfri løsning mod skadedyr og vi mener, at kan man jage et skadedyr ud uden at slå dyret ihjel, så er det den bedste løsning. Læs her om hvordan teknologien virker og hvordan den er bygget ind i Gnaversirenen.
problemer med ræve i haven

Vil du holde ræve, fremmede katte og rådyr væk fra haven?

Sensommeren og det tidlige efterår er højsæson for uønskede gæster i haven. Mens de små skadedyr som mus og rotter søger helt ind i huset, er det i disse måneder de større dyr, der rykker tæt på terrassen, indkørslen og bedene.

Populære løsninger mod skadedyr

Se nogle af de mest valgte løsninger til hus, bil og have. Er du i tvivl om, hvilket produkt du skal vælge, kan du bruge vores løsningsguide eller få personlig rådgivning.

Katlan Junior+ Elektrisk Insektdræber

Elektronisk insektdræber 6W

Myg | Fluer | Små møl

Den oprindelige pris var: kr. 198,00.Den aktuelle pris er: kr. 169,00.

Gnaversirenen til cigarettænder

Gnaversirenen til cigarettænder (bil, båd, camping)

Rotter | Mus | Mår | Flagermus

Den oprindelige pris var: kr. 545,00.Den aktuelle pris er: kr. 499,00.

Gnaversirenen Huset ultralyd mod skadedyr

Gnaversirenen til huset

Rotter | Mus | Mår | Flagermus

Den oprindelige pris var: kr. 695,00.Den aktuelle pris er: kr. 549,00.

gnaversirene-pakke-camping

Gnaversirenen til cigarettænder og PS20 elektrisk Insektdræber 18W

Mår | Mus | Rotter | Flagermus | Insekter

Den oprindelige pris var: kr. 998,00.Den aktuelle pris er: kr. 898,20.

Gnaversirenen
Lars Dupont

Har du spørgsmål?

Du spørger bare...

Lars Dupont ved alt om Gnaversirenen og skadedyr.

Alle dage mellem 08:00 - 16:00

24/7. Vi vender hurtigt tilbage.

Produktet er tilføjet til kurven. Se kurv